Opłaty za odpady komunalne
Od 1 stycznia 2023 roku na terenie Gminy Jarosław będą obowiązywały nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, określone Uchwałą Nr XII/171/2022 Rady Gminy Jarosław z dnia 14 listopada 2022 r.
Zgodnie z powyższą uchwałą opłaty za odpady na terenie Gminy Jarosław są naliczane od liczby mieszkańców zamieszkujących gospodarstwo domowe.
W 2023 roku ustala się stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości 29,00zł miesięcznie za odpady komunalne zbierane w sposób selektywny.
Ustala się również podwyższoną stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości 58,00zł miesięcznie, jeżeli nie jest wypełniany obowiązek zbierania odpadów w sposób selektywny.
Ulga na kompostownik. Całkowitą nowością, którą wprowadziła obowiązującą od września zmiana przepisów jest możliwość wprowadzenia dla mieszkańców – właścicieli domów jednorodzinnych – ulgi za kompostowanie bioodpadów. Właściciele domów jednorodzinnych, którzy zadeklarują fakt posiadania kompostownika oraz kompostowania na nim bioodpadów uzyskają ulgę w wysokości 2 zł od osoby na miesiąc, czyli stawka za miesiąc od osoby wyniesie 27 zł. Należy pamiętać, że kompostowanie bioodpadów powinno odbywać się w pryzmach zadaszonych lub na otwartym powietrzu, w warunkach naturalnego napowietrzania pryzm i gwarantujących zachowanie czystości i porządku na terenie nieruchomości, a przede wszystkim w warunkach niestwarzających uciążliwości dla nieruchomości sąsiednich. W myśl uchwały Rady Gminy Jarosław zwalnia się mieszkańców z częściowej odpłatności, pod warunkiem całkowitego zagospodarowania wyprodukowanych w gospodarstwie domowym odpadów bio, czyli kuchennych, zielonych i innych ulegających biodegradacji. Jeżeli właściciel nieruchomości zadeklaruje chęć z korzystania ulgi nie będą od niego odbierane bioodpady. Nie będzie mógł ich też odwieźć na PSZOK. Fakt posiadania i kompostowania odpadów podlegał będzie kontroli ze strony Gminy. Właściciel nieruchomości na obowiązek wpuścić na swój teren pracowników w celu kontroli. Stwierdzenie braku kompostowania bądź też braku kompostownika w przypadku korzystania z ulgi skutkować będzie cofnięciem ulgi na 6 miesięcy i zastosowania stawki podstawowej. Na początek otrzymają Państwo 50 sztuk naklejek – kodów kreskowych na pojemniki i worki. Worki bez kodów nie będą odbierane. Po wyczerpaniu naklejek każdy właściciel posesji otrzyma dodatkowe w Urzędzie Gminy.
Umieszczanie kodów identyfikacyjnych na koszach oraz workach na odpady komunalne wystawione do odbioru jest obowiązkiem właściciela posesji – brak oznakowania będzie skutkować nie odebraniem odpadów, bez możliwości reklamacji usługi. Kosze oraz worki wystawione do odbioru bez kodu identyfikacyjnego, nie będą kwalifikować się do odbioru odpadów komunalnych.
Kody indentyfikacyjne na odpady (wygenerowane dla każdego gospodarstwa indywidualnie), muszą być prawidłowo umieszczone na koszach oraz workach, wystawionych do odbioru sprzed posesji. Brak prawidłowo umieszczonego kodu identyfikacyjnego na koszu, workach na segregację, na popiół oraz brązowych workach na BIO, stanowi podstawę do nieodebrania odpadów sprzed posesji przez Firmę odbierającą odpady, co zostanie udokumentowane.
Tylko prawidłowe oznakowanie koszy na odpady oraz worków, co do ich zawartości, gwarantuje prawidłowy odbiór odpadów z danego gospodarstwa.
Pod numerem telefonu 16-624-86-35 należy zgłaszać zapotrzebowanie na kody identyfikacyjne:
- na odpady segregowane na workach (papier –worek niebieski, szkło-worek zielony, metale oraz tworzywa sztuczne-worek żółty) oraz na workach z popiołem zakupionych we własnym zakresie – umieszczamy białe kody identyfikacyjne;
- na odpady umieszczane w koszu, które nie podlegają segregacji tzw. zmieszane (zmiotki i wszystko to, czego nie można odzyskać w procesie recyklingu, wyłączając z tego odpady niebezpieczne) – jednorazowo umieszczamy na koszu biały kod identyfikacyjny, w widocznym miejscu do odczytania przez odbierających;
- na odpady BIO na workach - w przypadku gospodarstw nie posiadających kompostowników (umieszczamy kody identyfikacyjne z brązowym paskiem na worku brązowym).
W sytuacji gdy pozostanie Państwu mała ilość kodów identyfikacyjnych na worki ( białych lub z paskiem BIO), należy ten fakt zgłosić do Urzędu Gminy Jarosław odpowiednio wcześniej , ponieważ nie będzie możliwy odbiór odpadów komunalnych w workach, bez naklejonych odpowiednich kodów identyfikacyjnych dla każdego gospodarstwa. W tej sytuacji należy skontaktować się z Urzędem Gminy, ul. Piekarska 5, pok.12 osobiście lub pod numerem telefonu: 16 624 86 35, w celu umożliwienia pracownikowi wydrukowanie i dostarczenie kodów identyfikacyjnych - u urzędzie lub za pośrednictwem pocztą (kody są wysyłane pocztą na zgłoszenie telefoniczne, ale czas dostarczenia do odbiorcy, jest zależny od możliwości Poczty).
Uwaga!
W deklaracji należy ująć wszystkie osoby spokrewnione i niespokrewnione zamieszkałe w danym mieszkaniu lub budynku mieszkalnym, utrzymujące się lub nieutrzymujące się wspólnie.
W przypadku, gdy liczba osób zamieszkujących w danym gospodarstwie domowym jest mniejsza lub większa od liczby osób zameldowanych w tym gospodarstwie, to do złożonej deklaracji należy dołączyć oświadczenie potwierdzające ten fakt. Oświadczenie to dokument potwierdzający dane zawarte w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi stwierdzający stałą nieobecność mieszkańca na terenie nieruchomości.
Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi może być wnoszona w kasie Urzędu Gminy Jarosław, u sołtysa w terminach poboru podatku lub na indywidualny rachunek bankowy, który otrzymaliście Państwo wraz z informacją o wysokości opłaty.
Wszystkie informacje na temat gminnego systemu gospodarki odpadami udzielają pracownicy Urzędu Gminy Jarosław Piekarska 5, 37-500 Jarosław pok. nr 6, lub telefonicznie pod numerem (16) 624-86-35