News
Usuwanie azbestu
12.10.2015
Azbest był wykorzystywany do kilku tysięcy lat. W starożytności wyrabiano z niego przedmioty codziennego użytku: obrusy, prześcieradła, ręczniki, które następnie prano, wrzucając je do ognia. Wraz z upływem czasu azbest znalazł zastosowanie jako materiał pokryciowy i izolacyjny. Dopiero w latach 80. XX w. odkryto szkodliwe działania tej substancji. Dziś już wiadomo, że azbest jest zaliczany do substancji o udowodnionym działaniu rakotwórczym dla człowieka i uznany za jeden z najbardziej rozpowszechnionych czynników rakotwórczych w środowisku. Zakazana jest produkcja azbestu i obrót handlowy wyrobami zawierającymi ten minerał. W Polsce zakaz ten zaczął obowiązywać w roku 1997.
Od pięciu lat realizowany jest Program Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032. Stanowi on kontynuację działań ujętych w programie usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest na terytorium Polski.
Rok 2015 był kolejnym związanym z usuwaniem azbestu z terenu Gminy Jarosław w ramach „Programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Jarosław na lata 2013 - 2032”. W marcu 2015 r. wystąpiliśmy z wnioskiem o przyznanie dotacji na utylizację materiałów zawierających azbest, w ilości 160 ton, do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie w ramach programu pod nazwą „Gospodarowanie odpadami innymi niż komunalne”, „Część II – Usuwanie wyrobów zawierających azbest”. Po rozpatrzeniu wniosku WFOŚ i GW w Rzeszowie podpisał z Gminą umowę na usunięcie tylko 92,515 ton. Dofinansowanie dotyczyło usunięcia tylko zdjętych i składowanych materiałów zawierających azbest. Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł 31 455,10zł, z czego wkład własny Gminy wynosi 15%, pozostała kwota to środki uzyskane z Wojewódzkiego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. W sierpniu i wrześniu br. zbierano wyroby zawierające azbest. Ze względu na ograniczoną ilość tonażu w roku bieżącym akcją objęliśmy mieszkańców Muniny, Tuczemp i Morawska, którzy wystąpili z wnioskami o zabranie złożonego i zabezpieczonego azbestu. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku nie tylko ponownie uzyskamy dotację, ale również będziemy mogli zwiększyć tonaż utylizowanych materiałów. Pozwoli to na objęcie programem zainteresowanych mieszkańców z pozostałych miejscowości.