News
50 – lecie drużyny harcerskiej w Makowisku
18.03.2016
13 lutego 2016 r., w sobotę, tuż przed feriami w Publicznej Szkole Podstawowej w Makowisku odbyła się niezwykła uroczystość. Spotkali się byli drużynowi - nauczyciele, harcerze z Hufca ZHP Jarosław i członkowie 5 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej FRATERNITAS im. Tadeusza Zawadzkiego „ Zośki”. Drużyna świętowała swoje 50 – lecie. Przygotowanie tej uroczystości wymagało dużego zaangażowania i zajęło trochę czasu, ale udało się. Nie wszyscy mogli przybyć. Jednak Ci, którzy przybyli w to sobotnie popołudnie do szkoły w Makowisku mogli poczuć klimat dawnych lat. Obecny był pan Marian Dziadura sołtys Makowiska oraz przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej hm. Mirosław Froń. Nie zabrakło grona pedagogicznego Publicznej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Makowisku. Przybyli rodzice, mieszkańcy wioski oraz delegacje drużyn harcerskich z Hufca ZHP w Jarosławiu. O uroczystości napisały lokalne media: Ekspress Jarosławski i Nowiny Rzeszowskie.
Działalność drużyny harcerskiej na terenie szkoły to wyzwanie nie tylko dla prowadzącego ją nauczyciela, ale także dla dyrektora szkoły, bo tylko dzięki niemu na terenie szkoły można założyć harcówkę czy mogą odbywać się biwaki. Drużyna miała szczęście do dyrektorów, którzy wspierali nauczycieli zaangażowanych w działalność harcerską. Byli to pani Bronisława Witek, pan Władysław Witek, pani Irena Woś i obecna pani dyrektor Ewa Kowalska.
Rok ubiegły był rokiem przełomowych dla drużyny. W związku z wyborem w czerwcu 2015 roku druhny harcmistrzyni Wioletty Bieli na funkcję komendanta Hufca ZHP w Jarosławiu, przekazała Ona swoją funkcję po 29 latach prowadzenia drużyny, w ręce młodej, zaangażowanej druhny Iwony Grąz – członka drużyny od 2008 roku. Pierwszy raz w dziejach drużyny prowadzi ją nie nauczyciel, ale harcerka – absolwentka Publicznej Szkoły Podstawowej w Makowisku, a obecnie uczennica Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. Marii Dąbrowskiej w Jarosławiu.
Działalność drużyny to nie tylko prowadzenie zbiórek, nauka piosenek, szyfrów, znaków patrolowych. Harcerze włączają się w życie lokalnej społeczności. Na przestrzeni tych 50-ciu lat harcerze na stałe wrośli już w życie wsi. Nikogo nie dziwi widok dzieci w mundurach rozdających miniaturki flag w dniu 11 listopada czy organizujących śpiewające święto 3-go maja wspólnie ze szkołą i Stowarzyszeniem Kobiety dla Makowiska. W okresie świątecznym harcerze przygotowują stroiki i odwiedzają samotne osoby, pomagają w pracach polowych. Stałym punktem ich działalności jest porządkowanie grobów żołnierskich z okresu I wojny światowej na miejscowym cmentarzu przed dniem 11 listopada oraz roznoszenie Betlejemskiego Światła Pokoju. Każdego roku wyjeżdżają na obozy letnie organizowane przez Hufiec ZHP w Jarosławiu (bywały to także obozy międzynarodowe), biorą udział w zlotach harcerskich oraz rajdach i biwakach. Uczestniczą w warsztatach i konkursach, bardzo aktywnie włączają się w uroczystości państwowe i lokalne w pobliskim Jarosławiu.
Nie byłoby to możliwe bez pomocy rodziców, którzy bardzo aktywnie włączają się w życie drużyny : zakup mundurów czy dowożenie na zbiórki. To zresztą dzięki ich zaangażowaniu uroczystość 50 – lecia mogła się odbyć tak uroczyście. Wielki tort jest dziełem mamy jednej z harcerek, a pyszne ciasta w kawiarence harcerskiej podczas uroczystości były dziełem mam harcerzy i zuchów. Piękny korzeń, który rozświetlił się 50 – świecami rozpalonymi podczas świeczkowiska został przygotowany także przez tatę harcerki. W tym miejscu trzeba dodać, że wielu rodziców to byli członkowie drużyny. Są absolwentami szkoły w Makowisku i należeli do drużyny harcerskiej działającej przy szkole, a teraz zapisują swoje dzieci. Piękna zmiana pokoleniowa jest dowodem na to, że harcerskie metody pracy z dziećmi i młodzieżą są nadal potrzebne.
Było wiele chwil wzruszeń, wspomnień i radości, że po tylu latach harcerze pamiętają o tych, którzy tworzyli jej historię. Uroczystość rozpoczęła się od części oficjalnej podczas której drużyna zaprezentowała się zebranym gościom. Zostały wręczone dyplomy i pamiątkowe upominki dyrektorom szkoły oraz byłym drużynowym. Nie zapomniano także od rodzicach, wszyscy dostali duże piernikowe serca w podziękowaniu za współpracę. Po części oficjalnej wszyscy przeszli do sali gimnastycznej, gdzie była przygotowana wystawa , na której zgromadzono pamiątki związane z drużynę , łącznie ze starym umundurowaniem. Zebrani zasiedli w kręgu , a do rozpalenia ognia zostali zaproszeni właśnie byli drużynowi, dyrektorzy szkoły, przedstawiciele drużyn oraz funkcyjny drużyny. Po rozpaleniu ognia przy słowach pieśni Płonie ognisko i szumią knieje, drużynowa rozpoczęła gawędę, w której odniosła się do czasów dawnych i dzisiejszych. Później już brzmiały wspólne piosenki harcerskie a na koniec na salę wjechał olbrzymi tort. Na zakończenie wszyscy związali krąg i została puszczona iskierka przyjaźni. Była to iskierka symboliczna łącząca przeszłość z przyszłością. Później były już tylko rozmowy, rozmowy i jeszcze raz rozmowy. Kawiarenka harcerska serwowała kawę i herbatę, ciasta miały powodzenie , a podziękowania od zaproszonych gości, odnajdywanie pamiątek na wystawie, przeglądanie starych kronik i snucie wspomnień było miłym zakończeniem uroczystości.
1966/ 1967 harcerze : Krystyna Mikulska
1967 / 1968 harcerze i zuchy Krystyna Mikulska
1969 / 1970 harcerze – Sikora Irena, zuchy – Bucior Kamila
1970 / 1971/1972 harcerze – Byczek Emilia, zuchy – Bucior Kamila
1972 / 1973 Józefa Korecka
1973 /1974 harcerze : Józefa Korecka , zuchy : Kamila Sudoł
1974/75, 1975/1976 harcerze – Jacek Szwic, zuchy – Kamila Sudoł
1976/1977 harcerze i zuchy : Wacław Witek
1977/1978 harcerze i zuchy : Małgorzata Ilic
1979/1980 harcerze: Ilic Małgorzata, zuchy : Witek Kazimierz
1980/1981 harcerze : Małgorzata Ilic, zuchy- Bogusława Pich.
1981/82 harcerze – Suliborska Teresa, zuchy – Pich Bogusława
1982 / 1983 harcerze Majchrowska Bogusława, zuchy Buryło Małgorzata
1983/1984 harcerze Krzysztof Hermian, zuchy – Buryło Małgorzata
1984/85 harcerze Herman Krzysztof / Mariusz Walter, zuchy : Frankiewicz Marta
1985/86 harcerze – Mariusz Walter, zuchy - Bożena Chajko
1986/87 harcerze –Wioletta Dąbrowska, zuchy - Elżbieta Kijanka do 1990
1987- 2015 harcerze Wioletta Biela
2015 – 2016 : Iwona Grąz
Opracowanie: Szkoła Podstawowa w Makowisku