News
Gminne Dożynki 2016
26.09.2016
Tegoroczne święto dziękczynienia – gminne dożynki odbyły się w Pełkiniach. Organizatorami byli Wójt Gminy Jarosław, Przewodniczący Rady Gminy, Sołtys wsi oraz „Pełkińskie Stowarzyszenie Kobiet”. Starostami dożynek gminnych byli Maria Grunt z Pełkiń i Jan Machała z Wólki Pełkińskiej. Uroczystości dożynkowe odbyły się w niedzielę 21 sierpnia, jednak przygotowania do nich rozpoczęły się znacznie wcześniej. Sołtys wsi wraz z paniami ze Stowarzyszenia i mieszkańcami Pełkiń, w ramach przygotowań do uroczystości dożynkowych postanowili przypomnieć dawne zwyczaje związane z okresem żniw. Dzięki temu w Pełkiniach można było zobaczyć zapomniany już widok żniwiarzy, którzy nie kombajnem, a kosą i kosiarką skosili łan zboża. Dla starszych mieszkańców był to sentymentalny powrót do czasów ich młodości, zaś dla młodzieży coś co znali wyłącznie ze starych filmów i opowieści dziadków. Niezwykłym widokiem dla niewtajemniczonych mieszkańców Pełkiń oraz przejezdnych była grupa ludzi ubrana w tradycyjne lniane koszule i spodnie, a kobiety w długie spódnice, w chustkach na głowie zmierzająca z kosami i śpiewem na ustach w łan dojrzałego zboża. Mężczyźni kosili kosami, a kobiety robiły powrósła i wiązały snopy zbóż, które zostały złożone w tradycyjne mendele. Pomimo tego, że praca była ciężka, a z nieba lał się żar żniwiarzy nie opuszczał dobry humor i prawdziwa radość. Praca przy żniwach została uwieczniona na zdjęciach oraz nakręcono pamiątkowy film. Wystawę tych zdjęć można było podziwiać w trakcie dożynek gminnych.
W niedzielę 21 sierpnia uroczystości dożynkowe rozpoczęła uroczysta Msza Św. odprawiona na stadionie sportowym w Pełkiniach. Mszy przewodniczył proboszcz parafii w Pełkiniach Roman Cieśla przy koncelebrze proboszcza parafii Pełkinie Wygarki – ks. Władysława Dubiela oraz proboszcza Parafii Surochów – ks. dziekana Krzysztofa Pelca. Przybyłe delegacje z poszczególnych miejscowości z okazałymi wieńcami dożynkowymi zostały wprowadzone w korowodzie pod ołtarz, gdzie ustawiono wieńce i wszyscy uczestnicy mogli podziwiać kunszt ich wykonania, walory artystyczne i głęboką wymowę.
Po zakończonej mszy zaproszonych gości i wszystkich przybyłych powitał sołtys wsi Dariusz Czereba, następnie głos zabrał gospodarz uroczystości Wójt Gminy Roman Kałamarz oraz zaproszeni parlamentarzyści. Tegoroczne dożynki miały przypomnieć jak dawniej wyglądała praca na roli i w gospodarstwie. Na stadionie przygotowano mini skansen, wypożyczono na tę okazję z miejscowej szkoły zbiory zgromadzone przez jednego ze starszych mieszkańców, Pana Franciszka Hajko. Najmłodsi uczestnicy dożynek po raz pierwszy mogli zobaczyć dawne wyposażenie każdego wiejskiego domu i obejścia. Konkurencje przygotowane przez organizatorów miały na celu przypomnieć dawne prace gospodarskie. Pierwszą konkurencją było rżnięcie sieczki na czas, sołtysi poszczególnych miejscowości z pomocą jednego mieszkańca mieli w określonym czasie narżnąć jak najwięcej sieczki. Konkurs prowadzili ksiądz Władysław z Wygarek oraz ksiądz dziekan Krzysztof z Surochowa. Konkurencja była oceniana przez sekretarz gminy i skarbnika gminy. Kolejną konkurencją było robienie powróseł przez przedstawicielki poszczególnych miejscowości. Zmaganiom towarzyszył ogromny doping i aplauz uczestników dożynek, było mnóstwo zabawy i śmiechu. Następnie czas przybyłym umilił występ artystyczny Ogniska Baletowego z Jarosławia. Młodzież zaprezentowała piękne regionalne tańce i przyśpiewki ludowe. W trakcie dożynek nie zapomniane o atrakcjach dla najmłodszych, którym zapewniono doskonała zabawę na dmuchanych zjeżdżalniach, przejażdżki bryczką, kule wodne, stragany pełne niespodzianek. Panie z Pełkińskiego Stowarzyszenia Kobiet przygotowały stół z tradycyjnymi przysmakami, gdzie można było skosztować pierogów z różnymi farszami oraz pysznych słodkości. Rolnicy mogli skorzystać z doradztwa świadczonego przez Pracownika Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego panią Annę Kontek.
Po zakończeniu oficjalnych uroczystości dożynkowych rozpoczęła się zabawa taneczna. Uczestnicy bawili się do białego rana na wybudowanym w tym roku i oddanym do użytku kilka dni wcześniej grzybku tanecznym. Tegoroczne dożynki można uznać za bardzo udane.