News
Biesiada nad Morawskim Łęgiem
13.12.2016
„Wracaj do przeszłości, żeby tam odnaleźć siebie
Niechby wiązka siana, niechby kromka chleba…
Powracaj bogatszy i dumny…
Ze śladami na dłoniach, stworzonej przez czas tradycji”
Tym co nas wyróżnia w coraz bardziej zglobalizowanym świecie jest kultura i tradycje dziedziczone po przodkach. Ważnym elementem tradycji regionalnych są te kulinarne. Któż z nas nie ma ulubionych „smaków dzieciństwa”, które przywołują najpiękniejsze wspomnienia związane z naszymi babciami i ciepłem wiejskiej kuchni. Tęsknota za czasami, kiedy ludzie mieli czas dla siebie, kiedy rodzina i sąsiedzi spotykali się przy wspólnym stole, by celebrować posiłki zachęca do szukania dawnych potraw i ich receptur. Smak „prawdziwych” posiłków, bez dodatków i polepszaczy starają się odtwarzać i upowszechniać panie działające w kołach gospodyń wiejskich oraz lokalnych stowarzyszeniach. Sięgają, do często zapomnianych przepisów swoich mam i babć odtwarzając potrawy zapamiętane z dzieciństwa. Bardzo ważne jest aby zachować i odwzorować dziedzictwo kulinarne poszczególnych regionów wykorzystując dostępne na tym terenie produkty rodzime – czerpać z bogactwa natury.
Centrum Kulturalne w Przemyślu od wielu już lat organizuje „Biesiadę” będącą prezentacją tradycyjnych potraw kuchni wiejskiej.
2 października br. już po raz czwarty impreza ta odbyła się w Morawsku. Celem konkursu zorganizowanego przez Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz Wójta Gminy Jarosław przy współpracy Stowarzyszenia „Razem w przyszłość w Morawsku” było ocalenie od zapomnienia potraw, które od lat królowały na stołach, zarówno w wiejskich chatach, jak i w bogatych domach ziemiańskich. Tegorocznym motywem przewodnim były potrawy i wypieki z popularnych w przydomowych ogródkach warzyw jak dynia, buraki ćwikłowe i marchewka oraz prezentacja przedmiotów użytecznych w dawnej kuchni, jak i popularyzacja miejscowości i jej aktywności. Zespoły uczestniczące w Biesiadzie zaprezentowały w konkursie potrawy gotowane oraz ciasta, których głównym składnikiem były wyżej wymienione warzywa, przygotowane przy użyciu autentycznych przedmiotów z dawnej kuchni. Potrawy te stanowiły jedną z kategorii konkursowych. Osobno oceniana była inscenizowana piosenka o tematyce kulinarnej.
Organizatorzy powołali komisje konkursowe do oceny tradycyjnego jadła oraz piosenki.
Przysmaki oceniała komisja w składzie:
- Krystyna Trojanowska – folklorysta
- Agata Nowak – plastyk CK Przemyśl
- Krzysztof Zieliński – Stowarzyszenie „PRO CARPATIA” z Rzeszowa
Prezentacje muzyczne oceniało jury w składzie:
- Jagoda Pietrasiak – muzyk
- Katarzyna Medelczyk – CK Przemyśl
Do konkursu zgłosiło się 9 zespołów reprezentujących miejscowości z Podkarpacia. Po degustacji zgłoszonych do konkursu potraw, obejrzeniu rekwizytów i stoisk oraz rozeznaniu zgodności potraw z tradycją kulinarną regionu, komisja konkursowa przyznała następujące nagrody, ufundowane przez Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz Wójta Gminy Jarosław:
I Nagroda – Koło Gospodyń Wiejskich z Siedleczki
II Nagroda – Stowarzyszenie „Razem w przyszłość w Morawsku”
III Nagroda – Stowarzyszenie Tradycji i Kultury Wiejskiej „Jawornik” z Jawornika Polskiego
III Nagroda – Koło Gospodyń Wiejskich z Leżachowa
Ponadto komisja przyznała pięć równorzędnych wyróżnień dla:
- Koło Gospodyń Wiejskich w Drohobyczce
- Zespół „Piganeczki” z Pigan
- Koło Gospodyń Wiejskich z Łopuszki Wielkiej
- Stowarzyszenie „Nad Sanem w Kostkowie”
- Stowarzyszenie „Kobiety dla Makowiska” z Makowiska
Komisja konkursowa oceniająca inscenizowaną piosenkę o tematyce kulinarnej przyznała nagrodę Stowarzyszeniu Tradycji i Kultury Wiejskiej „Jawornik” z Jawornika Polskiego.
Piękna słoneczna pogoda z niespotykanie wysoką, jak na październik temperaturą oraz pięknie przygotowane stoiska z pysznościami przyciągnęły bardzo dużo zainteresowanych osób, zarówno z terenu Gminy, jak i spoza niej. Wszyscy mieli możliwość skosztowania tradycyjnych specjałów oraz zaopatrzenia się w przetwory przygotowane przez wystawców. Czas przybyłym gościom umilały występy artystyczne zespołu „Jagiellanie” z Jagiełły oraz „Biesiada” z Tuczemp. Przygotowaniem imprezy oraz poczęstunku dla zaproszonych gości zajęły się Panie ze Stowarzyszenia „Razem w przyszłość z Morawska”. Tegoroczną Biesiadę należy uznać za bardzo udaną. Licznie przybyli goście docenili smak tradycyjnie przygotowanych potraw oraz radosną atmosferę towarzyszącą imprezie. Biesiada na pewno będzie kontynuowana w kolejnych latach.