Logo Gmina Jarosław

News

News zdjęcie id 356

Informacja Wójta Gminy Jarosław dla mieszkańców

11.10.2018

Rząd przyjął nowelę ustawy o wspieraniu termomodernizacji. Pozwoli to uruchomić adresowany do gmin pilotażowy program termomodernizacji domów jednorodzinnych i wymiany pieców. 

Budżet programu, który w pierwszej kolejności obejmie miasta do 100 tys. mieszkańców z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, wyniesie – w latach 2019-2024 - ok. 1,2 mld złotych. - Dzięki przyjętym dziś rozwiązaniom możliwe będzie sfinansowanie nawet 100 proc. kosztów wymiany pieców i ocieplenia domów należących do najbardziej potrzebujących osób - powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. 

- Pilotaż programu pozwoli nam opracować kompleksowy, ogólnopolski program termomodernizacji budynków mieszkalnych. Jest to jeden z filarów walki o czyste powietrze, dzięki któremu jakość powietrza w Polsce radykalnie się poprawi, a wydatki na ogrzewanie ponoszone przez Polaków będą mniejsze - podkreślił Piotr Woźny, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu Czyste Powietrze. 

Kto zostanie objęty programem? 

W pierwszej kolejności wsparcie zostanie skierowane do miejscowości poniżej 100 tys. mieszkańców, wśród których są między innymi te umieszczone przez Światową Organizację Zdrowia w 2016 i w 2018 roku na liście europejskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Wnioski o dofinansowanie będą jednak mogły składać wszystkie gminy, które borykają się z problemem smogu spowodowanego emisją zanieczyszczeń z przestarzałych urządzeń grzewczych w budynkach jednorodzinnych. W przypadku miast powyżej 100 tys. mieszkańców szczegóły „planów naprawczych” zostaną ustalone wspólnie z ich władzami oraz z lokalnymi organizacjami pozarządowymi zajmującymi się kwestią jakości powietrza. 

Na co i w jakiej wysokości zostanie udzielone wsparcie? 

Dofinansowaniem zostaną objęte tzw. przedsięwzięcia niskoemisyjne, czyli wymiana wysokoemisyjnych źródeł ogrzewania (pieców i kotłów) na urządzenia spełniające standardy emisji zanieczyszczeń lub podłączenie do sieci ciepłowniczej bądź gazowej przy jednoczesnej termomodernizacji budynku. Inwestycje te będą mogły być sfinansowane nawet w 100 proc. 

Współpraca rządu i samorządów 

Jak pisze resort przedsiębiorczości, „realizacja pilotażowego programu będzie wymagała ścisłej współpracy rządu i samorządów”. Gminy będą miały za zadanie „zidentyfikować gospodarstwa domowe, których dotyczy problem ubóstwa energetycznego”. Minister właściwy ds. gospodarki - obecnie minister przedsiębiorczości i technologii – podejmie decyzję o udzieleniu wsparcia. Po pozytywnej ocenie gmina oraz resort będą mogły podpisać porozumienie, w którym określony zostanie zakres i charakterystyka przedsięwzięć niskoemisyjnych. To będzie podstawa dofinansowania. Dotacje zostaną wypłacone bezpośrednio gminom. 

Finansowanie 

Budżet na realizację przedsięwzięć niskoemisyjnych w ramach ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów jest szacowany na ok. 1,2 mld złotych. Część planowanych kosztów inwestycji poniesie gmina. W przypadku miejscowości do 100 tys. mieszkańców wkład gminy ma wynieść 30 proc. kosztów, a w przypadku większych miast - powyżej 30 proc. kosztów. Pozostała część inwestycji (tj. do 70 proc. kosztów) zostanie sfinansowana ze środków pochodzących z budżetu państwa, m.in. z części wpływów z tzw. opłaty recyklingowej. Środki te zostaną przekazane gminom po podpisaniu porozumienia za pośrednictwem Funduszu Termomodernizacji i Remontów.
 
Problem ubóstwa energetycznego w Polsce 

Nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów „ma być ważny krokiem w kierunku walki ze smogiem, ale również przeciwdziałania ubóstwu energetycznemu”. Problem ten dotyczy 4,6 mln osób w Polsce, głównie mieszkańców wsi i małych miast. Zdecydowana większość z nich, bo aż 75 proc., mieszka w domach jednorodzinnych. Oznacza to, że co ósmy mieszkaniec Polski stoi przed dylematem czy np. odpowiednio dogrzać mieszkanie czy ograniczyć inne wydatki. 

Niska emisja, czyli zanieczyszczenia wydobywające się z kominów nieocieplonych domów jednorodzinnych, ogrzewanych tzw. kopciuchami, to jedna z głównych przyczyn smogu w Polsce. 

Nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, która umożliwi gminom sfinansowanie i przeprowadzenie termomodernizacji oraz wymiany wysokoemisyjnych źródeł ciepła w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych ubogich energetycznie gospodarstw domowych, to tylko jedna z części rządowego Programu „Czyste Powietrze”. 

Drugą jest realizowany od połowy września program termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych i wymiany wysokoemisyjnych źródeł ogrzewania skierowany bezpośrednio do wszystkich właścicieli domów jednorodzinnych, którzy będą w stanie pokryć, w zależności od osiąganych dochodów, część kosztów inwestycji. Ten program, przewidziany na lata 2018-2029, prowadzi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z 16 wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska. Jego planowany budżet to 103 mld zł. 

Uzupełnieniem działań na rzecz termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych i wymiany wysokoemisyjnych źródeł ogrzewania będzie również termomodernizacyjna ulga podatkowa. W zeszłym tygodniu rząd przyjął projekt ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która ma wprowadzić taką ulgę od 1 stycznia 2019 r. 

 

Przedruk za: Serwis Samorządowy PAP
 

Wójt gminy zaprasza

ELŻBIETA GRUNT

Wójt Gminy przyjmuje interesantów w dni pracy Urzędu, w godz: 8:00 do 15:00.

Urząd Gminy Jarosław

URZĄD GMINY JAROSŁAW

ul. Piekarska 5
37-500 Jarosław
tel. 16 624 86 10
e-mail: gmina(malpa)ug.jaroslaw.pl

DANE GMINY JAROSŁAW:

NIP: 792-203-26-21, REGON: 650900482

NR KONTA GMINY JAROSŁAW:

BNP PARIBAS oddział Jarosław

50 2030 0045 1110 0000 0094 6410

 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

listopad 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.