News
Zmiana studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz zmiany miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego – umowa podpisana, prace rozpoczęte
24.03.2021
W dniu 26 stycznia bieżącego roku, w Urzędzie Gminy Jarosław Wójt, Elżbieta Grunt podpisała z wykonawcą umowę dotyczącą opracowania projektu zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Jarosław oraz sporządzenie projektów zmian miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla obszarów: Północ, Południe i Wschód.
Wykonanie dokumentacji, zwycięzca przetargu, firma MPZPlan Grzegorz Kołosionek z Wrocławia wyceniła na 295 200,00 zł brutto. Termin realizacji zadania to 31 marca 2023 r.
Prace nad nowymi dokumentami są na etapie analizy i opiniowania wewnętrznego. Do 5 marca trwało składanie wniosków, których wpłynęło 747. Znakomita większość to wnioski indywidualne. Tematycznie znacząca większość z nich dotyczyła wyznaczenia nowych terenów budowlanych, inwestycyjnych, infrastruktury drogowej i usług. Kolejnymi etapami prac będą: opiniowanie i uzgodnienia, wyłożenie projektów i dyskusja publiczna, składanie uwag i ewentualne zmiany. Ostatnim etapem będzie uchwalenie przez Radę Gminy Jarosław.
W związku z rosnącym zainteresowaniem studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz planem zagospodarowania przestrzennego, wyjaśnijmy na czym polegają różnice pomiędzy tymi dwoma często mylonymi pojęciami.
Zgodnie z ustawą z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 293 z późn. zm.), u podstaw systemu planowania miejscowego leżą dwa akty planistyczne: studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Czym jest studium a czym plan miejscowy?
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy jest zapisem polityki przestrzennej prowadzonej na terenie danej gminy. Jest dokumentem obligatoryjnym, sporządzanym dla terenu całej gminy, składającym się z części tekstowej i graficznej. Zadaniem studium jest diagnoza stanu istniejącego w gminie, na różnych płaszczyznach m.in. środowiskowej, społecznej, technicznej, kulturowej oraz wyznaczenie na tej podstawie kierunków zagospodarowania terenu. Jest to więc zapis polityki przestrzennej prowadzonej w gminie. Ustalenia zapisane w studium są wiążące przy sporządzaniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, przy czym studium, w odróżnieniu od planu, nie jest aktem prawa miejscowego (z tego wynika również, że plan miejscowy nie może powstać jeśli nie istnieje studium).
Plan miejscowy jest natomiast jednym z najważniejszych dokumentów dla wszystkich, którzy przymierzają się do kupna działki budowlanej czy budynku. Plan to akt prawa miejscowego. Przyjmują go gminy. Dokument określa zasady ładu przestrzennego – czyli mówiąc prościej: co w danym miejscu można wybudować, jaka zabudowa ze względu na przeznaczenie i rodzaj działalności jest przewidziana dla danego terenu czy też wreszcie – czy w okolicy szykują się inwestycje infrastrukturalne, np. drogowe, które mogą być podstawą do wywłaszczenia. Z planu dowiemy się też jakie sąsiedztwo nas może czekać – czy np. domki jednorodzinne, czy zakłady produkcyjne.
Mamy nadzieję, że te wyjaśnienia zdołają dostarczyć Państwu niezbędnych informacji i rozwiewają wątpliwości dotyczące tych dokumentów.